Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23-04-2020

Dzisiaj, jak co roku od 25 lat, organizowany jest przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Celem tego święta jest promocja czytelnictwa, edytorstwa jak również ochrona własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 23 kwietnia w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W tym dniu organizuje się wiele wydarzeń promujących czytelnictwo. Ten rok jest jednak szczególny pod tym względem. Ze powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa życie literackie przeniosło się do Internetu.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (…) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną”- oto przesłanie UNESCO na tegoroczne święto .

Zachęcamy do lektury różnych artykułów poświęconych temu tematowi jak np. https://fakty.interia.pl/news-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich,nId,4456264

https://lubimyczytac.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-przeglad-inicjatyw-i-akcji-promocyjnych

#zostanwdomu

Zespół bibliotekarzy CKZiU 😊
foto: Reklamowcy klasy 3ct5 Szymon i Julia 🙂

Ilość odsłon: 696

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.