
Technik logistyk jest jednym z najnowocześniejszych i dobrze płatnych zawodów na rynku krajowym i zagranicznym. Zajmuje się transportem lotniczym, drogowym, kolejowym, magazynowaniem, spedycją i przepływem towarów. Planuje, organizuje, kieruje i kontroluje przemieszczanie towarów od producenta do konsumenta wykorzystując informacje płynące z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany; dostarcza towar zgodnie z zamówieniem klienta we wskazane miejsce i czas; optymalizuje koszty dostawy towarów; dokonuje wyboru procedury zakupów i analizuje ich stan; obsługuje zamówienia i organizuje transport wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.
Logistyka to nowoczesny kierunek – stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, którzy potrafią podnosić konkurencyjność i efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw. Głównymi partnerami dla logistyków są praktycznie wszystkie branże gospodarki. Technik logistyk jest zatrudniany w różnych przedsiębiorstwach na stanowiskach specjalisty do spraw: logistyki, sprzedaży i prognozowania popytu, gospodarki materiałowej, handlu elektronicznego, planowania zakupów, logistyki systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję, mediów, komunikacji, transportu wewnętrznego, gospodarki odpadami oraz wielu innych.
Ogromne zainteresowanie zawodem logistyka w dzisiejszych czasach podyktowane jest nie tylko możliwościami ciekawej pracy, ale również wysokością zarobków i rozwoju zawodowego.
Zajęcia odbywają się w specjalistycznej pracowni logistycznej i prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli teoretyków jak i praktyków w dziedzinie logistyki, zarządzania, ekonomii oraz obrotu towarowego.
Wysoki poziom kształcenia od lat jest potwierdzony jest wynikami zdawalności egzaminów zawodowych (blisko 100% uczniów uzyskuje kwalifikacje w zawodzie) oraz wysokimi pozycjami w rankingach szkół ponadpodstawowych m.in. Ranking Perspektyw 2025.
Praktyki zawodowe
Szkoła kładzie duży nacisk na poznanie zawodu od strony praktycznej, dlatego organizowane się wycieczki przedmiotowe do firm logistycznych oraz warsztaty praktyczne, natomiast praktyki zawodowe realizowane są w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach z branży TSL.
Uczniowie mają również możliwość odbywania płatnych staży u partnerów CKZiU w branży logistycznej jak również bezpłatnych kursów specjalistycznych w ramach różnych programów wsparcia edukacji i kształcenia zawodowego.
W czasie trwania nauki uczeń przystępuje do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w następujących kwalifikacjach:
SPL.01 Obsługa magazynów w klasie III
SPL.04 Organizacja transportu w klasie IV
Po zdaniu wszystkich egzaminów uczeń otrzymuje tytuł:
Technik logistyk
Po ukończeniu nauki uczeń ma możliwość kontynuowania nauki na uczelniach wyższych w zakresie Transportu, Logistyki, Prawa Celnego, Handlu Zagranicznego oraz pokrewnych.