Biblia? To stara książka leżąca na półce twojej babci? A może jest to coś więcej? Klasa 1 b T5 podczas piątkowej wycieczki do Muzeum miasta Jaworzna wraz z opiekunami Panią mgr Mariolą Gawrońską i mgr Katarzyną Warzecha, mogła sobie odpowiedzieć na to pytanie.
3500 lat historii Biblii opowiedziane w godzinę. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie, gdzie można dotknąć eksponatów. Trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinne i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.
Uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Jonasza Janusza Oświecińskiego doktoranta w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką języka hebrajskiego biblijnego oraz dowiedzieli się jak brzmi tekst Starego Testamentu w języku oryginalnym, a także odkryli tajemnice niektórych znanych tekstów biblijnych, które widoczne są tylko dzięki znajomości języka.
Poniżej kilka zdjęć z wystawy:
[ngg src=”galleries” ids=”356″ display=”basic_thumbnail”]
KW
Ilość odsłon: 804