O bibliotece
Rolę biblioteki szkolnej działającej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie określa Rozdział 6 Statutu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie :
Rozdział
6.
Biblioteka szkolna
§
30
W Centrum funkcjonuje Biblioteka szkolna oraz Multimedialne Centrum Informacyjne.
1. Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb oraz zainteresowań uczniów, rodziców, statutowych zadań dydaktyczno — wychowawczych Centrum oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela.
2.Uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych źródeł informacji.
3.Gromadzi informacje naukowo — techniczne dla potrzeb kształcenia ustawicznego i zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków i form tego kształcenia, prowadzonego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
4. Stanowi wsparcie dla doradcy zawodowego w zakresie gromadzenia i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
5. Integralną częścią biblioteki szkolnej jest Multimedialne Centrum Informacyjne, umożliwiające użytkownikom korzystanie w celach edukacyjnych z komputerów wraz z urządzeniami współpracującymi z nimi, stanowiącymi wyposażenie Centrum oraz z Internetu.
6. Nadzór bezpośredni nad biblioteką sprawuje dyrektor Centrum lub wyznaczony przez niego wicedyrektor.
7. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi oraz za zgodą dyrektora Centrum inne osoby.
8. Prawa i obowiązki czytelników oraz zasady udostępniania i korzystania z biblioteki oraz Multimedialnego Centrum Informacyjnego określa Regulamin Biblioteki zatwierdzony przez dyrektora Centrum.
9. Godziny otwarcia biblioteki umożliwiają korzystanie z jej zasobów podczas zajęć i po ich zakończeniu, w czasie przerw i konsultacji zgodnie z ustalony harmonogramem.
10. Do obowiązków nauczyciela — bibliotekarza należy:
1) gromadzenie, opracowanie zbiorów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz ich udostępnianie,
2) prowadzenie działalności informacyjno — bibliograficznej,
3) udzielanie pomocy i instruktażu metodycznego,
4) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywana informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną,
5) rozwijanie i rozbudzanie indywidualnych zainteresowań uczniów związanych z wyrabianiem i pogłębianiem u uczniów nawyku czytania i uczenia się,
6) realizacja programu przysposobienia czytelniczo-informacyjnego w ramach lekcji bibliotecznych w poszczególnych klasach,
7) organizowanie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa (konkursy czytelnicze, spotkania autorskie, dyskusje, zajęcia rozszerzające kompetencje czytelników w tym wyjścia do różnych instytucji zarówno edukacyjnych jak i kultury) zgodnie z wytycznymi MEN na dany rok szkolny i planem pracy biblioteki zatwierdzonym przez dyrektora Centrum,
8) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów,
9) informowanie na podstawie prowadzonej statystyki wypożyczeń
i obserwacji pedagogicznej o poziomie czytelnictwa na zebraniach Rady Pedagogicznej,
10) współpraca z innymi bibliotekami: Miejską Biblioteką Pedagogiczną, Miejską Biblioteką Publiczną oraz innymi bibliotekami,
11) wspomaganie pracy doradcy zawodowego.