Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa — Priorytet 3
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego realizuje projekt “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.
Koordynatorem projektu w CKZiU została mgr Ewa Ucholc.
Chęć udziału w projekcie zdeklarowano jesienią 2015 roku, kiedy biblioteka wchodziła w skład ówczesnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie. Następnym etapem była realizacja zadań projektowych w poszczególnych oddziałach klasowych. Od listopada 2015 r. do końca listopada 2016 r. uczniowie pod nadzorem nauczycieli angażowali się w zadania projektowe.
Od tego momentu w szkole rozpoczęto działania mające na celu realizację zadań ujętych we wniosku. Przygotowano wewnętrzny harmonogram działań, nawiązano współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną oraz jaworznicką filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach w zakresie planowania zakupów książkowych oraz wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Już w październiku 2015r przystąpiono do organizacji, z udziałem uczniów, imprez szkolnych promujących czytelnictwo oraz do realizacji projektów edukacyjnych na poszczególnych przedmiotach z wykorzystaniem zasobów biblioteki szkolnej. W celu ułatwienia uczniom korzystanie z bibliotecznego księgozbioru, biblioteka ZSP nr5 a od 1 września 2015r. biblioteka CKZiU była w miesiącach październik- grudzień, otwarta w dniach wolnych od nauki. Z uwagi na miejsce usytuowania szkoły, brak dojazdu do niej komunikacją miejską podczas ferii zimowych i wakacji a także z uwagi na wiek i preferencje uczniów w marcu 2016r. biblioteka przeorganizowała swoją pracę i regulamin wypożyczeń w taki sposób, by uczniowie mogli wypożyczyć więcej książek na okres dni wolnych od nauki (ferii, wakacji).
Godziny pracy biblioteki były i są nadal bardzo dogodne dla uczniów. Od poniedziałku do piątku biblioteka pracuje od godz. 7.30 do 16.00 ( w piątek do 14.30) .Uczniowie mogą więc wypożyczać książki na każdej przerwie a także przed i po lekcjach.
Od stycznia do października 2016r. bibliotekarze wraz z uczniami z różnych klas kilkakrotnie diagnozowali preferencje czytelnicze wszystkich czytelników. Na tej podstawie już w marcu zaczęto tworzyć wstępną listę planowanych zakupów. Po kolejnych diagnozach preferencji czytelniczych lista propozycji książek systematycznie się powiększała.
We wrześniu 2016r., tj. po wejściu Technikum Nr 5 w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego po raz ostatni diagnozowano potrzeby czytelnicze. Tym razem diagnozę przeprowadzono we wszystkich szkołach wchodzących w skład CKZiU. Swoje propozycje składali również nauczyciele i rodzice. Podczas dokonywania zakupów wzięto pod uwagę wszystkie sugestie. Bibliotekarze dołożyli starań, by na ostatecznej liście książek znalazły się też propozycje dla uczniów z dysfunkcjami lub orzeczeniami o niepełnosprawności. Swoje decyzje nauczyciele bibliotekarze konsultowali z pedagogami trzech szkół wchodzących w skład Centrum, przedstawicielami rodziców i Samorządem Uczniowskim. Temat związany z wpływem czytania na rozwój dzieci i młodzieży został poruszony przez wychowawców w dniach: 8 lutego, 25 kwietnia na spotkaniach z rodzicami oraz 22 listopada, podczas tzw. Dnia Otwartego. Nauczyciele przedmiotów graficznych we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami opracowali i przygotowali również ulotki o korzyściach płynących z czytania. Ulotki te, wręczano obecnym na wywiadówkach rodzicom.
W każdym oddziale ZSP Nr 5 a także CKZiU zrealizowano co najmniej jeden projekt edukacyjny, przy realizacji którego wykorzystano materiały wypożyczone ze szkolnej biblioteki.
Do największych projektów promujących czytelnictwo, zrealizowanych w szkole w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa należą, przygotowane przez szkolnych bibliotekarzy:
- miejska akcja „Uwalniamy książki z Półek” ( akcja pod patronatem Prezydenta miasta Jaworzna, prowadzona we współpracy ze ZLO Jaworzno),
- akcja „Poczytam Ci bajeczkę” zorganizowana dla dzieci z Ogniska Wychowawczego w dzielnicy Osiedle Stałe,
- konkursy: np. „Moja ulubiona książka, „ Złota myśl” ( kl 1bT5 i 1aTE)
- liczne wystawy promujące czytelnictwo, takie jak: „W świecie mitów i mitologii”
(wystawa ta prezentowana w szkole w miesiącach: kwiecień, maj czerwiec, w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień gościła w lokalu jaworznickiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach), wystawa „Złota myśl”, „Ala czyta…” ( 1c T5, 2a T6) oraz organizowane w szkolnej bibliotece rocznicowo-tematyczne wystawy książek.
Projekt zakończono w dniu 16.12.2016r. wyjściem klas pierwszych i drugich do lokalnej biblioteki pedagogicznej na wykład „Szczakowa – wybitni podróżni Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej” 24.10.2016 poświęcony w dużej mierze podróżom H. Sienkiewicza.
Podsumowanie:
Liczba oddziałów w szkole: 24
Liczba uczniów objętych programem: 558
Liczba wszystkich zrealizowanych projektów edukacyjnych: 60
Liczba zakupionych książek: 745 w tym:
- lektur: 351
- książek w formacie tradycyjnym, papierowym: 649
- książek w formacie dźwiękowym ( audiobooków): 84
- książek w formacie audiowizualnym (płyt DVD): 12
- Liczba uczniów, którzy zdążyli już skorzystać z zakupionych nowości: 146
- Odsetek uczniów, którzy zdążyli już skorzystać z zakupionych nowości: 26%
Wzrost ogólnej liczby wypożyczeń w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku szkolnym: 57%
Poniżej przedstawiamy listę zakupionych książek oraz zbiorów multimedialnych.