Historia Biblioteki
Biblioteka istnieje od 1979 roku
Rozwijający się w Jaworznie w latach 50 –90. XX w. przemysł energetyczny stanowił istotny bodziec do szybkiego rozwoju ekonomiczno-gospodarczego miasta i jego mieszkańców. Powstające wówczas elektrownie Jaworzno I, II, III oferowały swoim pracownikom, nierzadko wywodzącym się z województw o typowo rolniczym charakterze (kieleckie, południowa część ówczesnego krakowskiego) pracę, mieszkania oraz świadczenia socjalne, które wpływały na podniesienie ich statusu materialnego. Wspomniane wyżej zakłady energetyczne przywiązywały również dużą wagę do krzewienia kultury wśród swojej załogi. Nic więc dziwnego, że w świetlicy Elektrowni Jaworzno I, a później w pomieszczeniach jednego z budynków Elektrowni II przy ulicy Energetyków, zorganizowano przyzakładową bibliotekę. Początkowo działała ona przy Związkach Zawodowych Elektrowni Jaworzno I i II. Jej opiekunką była pani Dziuba. Z bogatych zbiorów tej biblioteki korzystali również uczniowie przyzakładowej szkoły zawodowej.
W 1979 roku Elektrownia Jaworzno II przekazała bibliotekę swojej szkole. Żeby wypożyczać książki uczniowie musieli pokonywać trasę z ul. Darwina 17 (nowa siedziba szkoły) na ul. Energetyków, gdzie nadal znajdowała się biblioteka. Z zachowanej dokumentacji bibliotecznej wynika, że uczniów wcale nie zrażała dość duża odległość biblioteki od szkoły. Po lekcjach chętnie zaglądali do swej szkolnej książnicy i korzystali z jej bogatego księgozbioru. W momencie włączenia biblioteki do szkoły, zaczęła w niej pracować pani Bogumiła Muszyńska, która etat bibliotekarki łączyła z pracą polonistki. Pomimo iż zainteresowania pani Bogumiły obejmowały głównie literaturę, doskonale potrafiła też zachęcać pracującą młodzież do czytania książek popularnonaukowych.
W 1982 roku w bibliotece na cały etat zatrudniono panią Wiesławę Krauze. Zdobyta przez nią na Uniwersytecie Jagiellońskim fachowa wiedza bibliotekarska wydała piękne owoce. Pracując przez 20 lat w bibliotece wiecznie ewoluującej szkoły, pani Wiesława wykazała się prawdziwą charyzmą i pomysłowością. To dzięki jej pracy, w bibliotece powstawały piękne wystawki obwolut książkowych oraz gazetki upamiętniające sławnych pisarzy, poetów a także ważne rocznice literackie. Pani Wiesia, bo tak o niej mówiono, wykonywała je ręcznie, rysując kontury postaci czarnym tuszem na białym brystolu. Wprowadziła też zwyczaj regularnych wyjazdów uczniów i nauczycieli do teatrów w Krakowie i na Śląsku. W sumie tych wyjazdów nazbierało się ok. 50. Za jej kadencji organizowano w szkole spotkania autorskie z wybitnymi przedstawicielami polskiej literatury, poezji, teatru i filmu. Do tych najciekawszych, utrwalonych w pamięci uczących wówczas w szkole nauczycieli oraz byłych uczniów należą: cykl wykładów prof. Krawczuka, poświęconych historii starożytnej, spotkania z podróżnikiem, artystą Jerzym Krasickim (Z kamerą przez świat) oraz spotkania z – gościnnie przyjeżdżającym do szkoły z Katowic – tamtejszym Klubem Literackim. Uczniowie lat 80 – 90., nie tylko biernie uczestniczyli w „spotkaniach z kulturą”, ale również, pod czujnym okiem pani Wiesławy oraz polonisty pana Tadeusza Króla, organizowali ciekawe akademie z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy, a także wieczory literackie dla pracowników zakładów patronackich. Jedno z takich spotkań poświęcone było życiu i twórczości K.I. Gałczyńskiego.
Biblioteka tętniła życiem. Za czasów pani Wiesławy Krauze pracowali tutaj także: panie Beata Gontarz-Dwojak, Anna Żurowska oraz wspomniany wyżej pan Tadeusz Król. Do połowy lat dziewięćdziesiątych hojnym sponsorem na bieżąco powiększanego księgozbioru, przejazdów do teatru oraz organizowanych w szkole wydarzeń kulturalnych był zakład patronacki, czyli Elektrownia Jaworzno II, a później Zespół Elektrowni Jaworzno.
W 1984 roku, bibliotekę przeniesiono do nowo wyremontowanego budynku szkoły przy ul. Darwina 17. Początkowo znajdowała się ona w klasopracowni języka angielskiego (sala nr15). Udostępniane wówczas uczniom podręczniki zmagazynowano w późniejszym gabinecie szkolnego pedagoga. Z biegiem czasu biblioteka rozrastała się i zmieniała swoją lokalizację . Pozostała jednak w zasadniczym budynku szkoły przy ul. Darwina 17. Do czerwca 2011 roku, powiększona o Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej znajdowała się w pomieszczeniach byłej kuchni i magazynu.
W 2002 roku, po odejściu na emeryturę pani Wiesławy Krauze jej następczynią została pani Urszula Jawor. Za jej kadencji do biblioteki dołączono pomieszczenie, w którym usytuowano Centrum Multimedialne. Temperament i poczucie humoru pani Uli sprawiały, że miała doskonały kontakt z uczniami. Na każdej przerwie biblioteka była pełna młodzieży, która chętnie pomagała w obsłudze nowego Centrum Multimedialnego.
We wrześniu 2006 roku przy bibliotece powstało nowe Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, zakupione przez MEN w ramach projektu „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od tego właśnie momentu biblioteczne tradycje poprzedniczek kontynuowała pani Ewa Ucholc.
W latach 2006 – 2011 zgromadzeni wokół biblioteki uczniowie wydawali szkolny magazyn „Podgląd”, tworzyli szkolną galerię artystyczną, współpracowali ze świetlicami środowiskowymi, uczestniczyli w wielu akcjach charytatywnych i ważnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę Miejską i MCKiS. W tamtych latach biblioteka organizowała szkolne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na Kiermaszach Taniej Książki uczniowie i nauczyciele mogli zaopatrzyć się w ciekawą literaturę.
Z okazji 45 lecia szkoły w roku szkolnym 2009/2010 bibliotekarka pani Ewa Ucholc i germanistka pani Joanna Margielewska opracowały i wydały „Książkę pamiątkową ZSP Nr 5 w Jaworznie.” W pracach związanych ze składem zgromadzonych materiałów uczestniczyła także pani Karina Koczwara oraz uczeń Dawid Paterek.
W roku 2011 biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 wraz z całą szkołą z ul. Darwina została przeniesiona na ulicę Promienną 65 w Jaworznie. Od tego czasu stopniowo przejmuje księgozbiór biblioteki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 oraz woluminy pozostałe po bibliotece Elektrowni Jaworzno III S.A. Nowe pomieszczenie wyposażono w regały pochodzące z trzech ww. bibliotek oraz komputery z Darwinowskiego Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej czyli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Głównym zadaniem bibliotekarzy września 2011 roku były przenosiny księgozbioru oraz jego inwentaryzacja.
Od wspomnianego 2011 roku biblioteką opiekowały się wspólnie: mgr Ewa Ucholc, mgr Anna Kosobudzka i mgr Ewa Makowska. W następnych latach skład zespołu bibliotekarzy często ulegał zmianie i przedstawiał się następująco:
Rok szkolny:
2012/2013 — Anna Kosobudzka, Ewa Ucholc, Ewa Makowska, Justyna Tukaj-Wojtas
2013/2014 — Anna Kosobudzka, Ewa Ucholc, Ewa Makowska, Justyna Tukaj-Wojtas, Marta Jasińska-Kumór,
2014/2015 — Anna Kosobudzka, Ewa Ucholc, Ewa Makowska, Marta Jasińska-Kumór, Małgorzata Mikołajczak
2015/2016 — Anna Kosobudzka, Ewa Ucholc, Ewa Makowska, Marta Jasińska-Kumór, dyr. szkoły p. Bożena Czerwiec
2016/2017 — Anna Kosobudzka, Ewa Ucholc, Marta Jasińska-Kumór, Mariola Gawrońska
Od września 2016 roku biblioteka wchodzi w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Obecnie korzystają z niej uczniowie trzech szkół ponadgimnazjalnych wchodzących w skład Centrum, słuchacze Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, pracownicy szkoły i rodzice. Wśród książek znajdziemy zarówno tegoroczne nowości zakupione z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, jak i unikatowe egzemplarze z początków funkcjonowania biblioteki.
Oprac. mgr Ewa Ucholc