Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, który postanowiliśmy nieco skrócić do „Czytanie dla pokoju”.
Tak sformułowane hasło (pewnie trafne z punktu widzenia diagnozy zagrożeń, potrzeb i nastrojów dnia dzisiejszego) raczej nie jest zbyt atrakcyjne i nośne dla dzieci i młodzieży. Brzmi patetycznie, zbyt oficjalnie i urzędowo. Dla młodszych uczniów może być wręcz niezrozumiałe, a z pewnością nie wzbudzi w nich zainteresowania i emocji. Dlatego lepiej je traktować jako wskazówkę programową dla obchodów tegorocznego MMBS, z której można czerpać inspiracje do organizowania przedsięwzięć. Oficjalne hasło można zastąpić własnym. W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści wiele wątków interpretacyjnych, np.:
- popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji), jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek;
- rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej;
- wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych, pokazywania znaczenia ich wspierania na poziomie swoich indywidualnych, jednostkowych możliwości w życiu codziennym.
Trudne treści trzeba oczywiście przełożyć na formy i język dostosowane do wieku uczniów i ich wrażliwości, a także do lokalnych warunków i potrzeb. Inaczej o trudnych problemach można rozmawiać z uczniami szkoły średniej, inaczej z najmłodszymi dziećmi. Nauczyciele bibliotekarze potrafią to robić.
We wrześniowym numerze „Biblioteki w Szkole” zamieściliśmy plakat, który przygotowaliśmy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022.