Bookcrossing
W listopadzie 2015 roku ruszyła w Jaworznie wielka akcja „Uwalniamy książki z półek” organizowana przez Technikum Nr 5 (Darwin) oraz Zespół Lecznictwa Otwartego. Jej celem jest popularyzacja w naszym mieście bookcrossingu. Akcja jest objęta honorowym patronatem Prezydenta miasta Jaworzna.
Mimo że biblioteka Technikum Nr 5 działa już jako biblioteka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, to akcja bookcrossingowa nadal trwa!
Bookcrossing to bezpłatne dzielenie się książkami. W tym celu na terenie różnych miast tworzone są półki, czyli bookcrossingowe stanowiska, z których mieszkańcy mogą zabierać do swoich domów książki albo zostawiać na nich te, na które nie ma już miejsca w mieszkaniu.
Na bookcrossingowe stanowiska wypada przynosić książki nie zniszczone i takie, które mogą zachęcić innych do przeczytania ich. Książka telefoniczna to kiepski żart, jeżeli jest nieaktualna można ją oddać na makulaturę. Natomiast romanse, horrory, fantastyka, książki science-fiction, historyczne, przygodowe i dla młodzieży będą na pewno cieszyć się dużym powodzeniem. Wśród potencjalnych czytelników na pewno są i tacy, którzy lubią opisy podróży, poradniki medyczne i biografie.
Książkę z bookcrossingowej półki możesz czytać tak długo jak chcesz. Gdy uznasz, że czas wymienić ją na inną, tę przeczytaną wystarczy odnieść na najbliższe bookcrossingowe stanowisko. Dla przypomnienia informujemy, że w Jaworznie istnieje już wiele bookcrossingowych półek. Najłatwiej dostępne znajdują się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w Centrum, Jeleniu, Byczynie, Szczakowej, Ciężkowicach, na Podłężu, Podwalu i na Leopoldzie.
Szukajcie bookcrossingowych stanowisk w waszych dzielnicach, a rozpoznacie je po plakacie z hasłem: „Uwalniamy książki z półek”.
W Jaworznie bookcrossingowe półki istnieją również w szkołach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Szkole Podstawowej Nr 19.
W jaki sposób założyć bookcrossingową półkę?
Nie trudno się domyślić, że na początku trzeba znaleźć: odpowiednie miejsce, właściwe książki i odpowiednią półkę.
Używając sformułowania odpowiednie miejsce mamy na myśli takie, które jest łatwo dostępne dla dużej grupy osób i jednocześnie niekłopotliwe dla jego stałych użytkowników. O właściwych książkach już poprzednio pisałam ale dla wszystkich zainteresowanych powtórzę, że powinny być one w dobrym guście i stanie. Co to oznacza? Nic innego tylko to, że książka telefoniczna, teleadresowa oraz wszelkiego rodzaju roczniki statystyczne i przestarzale biuletyny informacyjne nie powinny się tam znaleźć. Podobnie sprawa wygląda z książkami zniszczonymi i bez kompletu stron. Takie rzeczy lepiej oddać na makulaturę. Zainteresowaniem mogą się cieszyć natomiast: romanse, horrory, fantastyka, książki science-fiction, historyczne, przygodowe, dla młodzieży, opisy podróży, poradniki medyczne i biografie. Pozostała nam jeszcze do omówienia sprawa odpowiedniej półki. Tu wiele zależy od możliwości lokalowych, finansowych i pomysłowości organizatora. Każda półka może być „inna”. Należy tylko zwrócić uwagę na to by była systematycznie porządkowana.
„Bookcrossingowa półka” może mieć status prywatnej lub oficjalnej. Prywatna może znaleźć się w każdym domu i być dostępna dla wszystkich naszych znajomych i gości. Półka oficjalna musi być zarejestrowana na stronie www.bookcrossing.pl.
Warto promować tę formę czytelnictwa; powiedzieć babci, cioci, znajomemu, że z wyznaczonych w Jaworznie miejsc, oznaczonych hasłem „Uwalniamy książki z półek” można brać książki do domu, by w spokoju, przy filiżance kawy lub herbaty skończyć je czytać.