Podczas warsztatu zorganizowanego dla klasy 2cT6, uczniowie poznali techniki i sposoby formułowania celu, odkrywali swoje indywidualne zasoby i wartości, które są dla nich najważniejsze w życiu. Dzięki ćwiczeniu coachingowemu „Koło życia” mogli określić na ile ich obecna sytuacja życiowa jest zgodna z ich wartościami, a także jakie działania podjąć aby wspomóc się w osiąganiu celów.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania oferty literatury motywacyjnej zakupionej do biblioteki szkolnej z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Być może nie każdy z Was wie, że nasze miasto zamieszkują utalentowane pisarki. Agnieszka Kaźmierczyk ma na swoim koncie już 12 wciągających powieści. “Krzyk rzeki”, wydana pod koniec 2024 roku przez Wydawnictwo WasPos, jest najnowszą z nich, kierowaną do starszej młodzieży i dorosłych.
Fabuła książki zbudowana jest wokół śledztwa, które prowadzą główni bohaterowie, nastolatkowie — Kamil i Zosia. Pragną oni znaleźć wyjaśnienie dla zagadki, o której głośno w całym kraju. Autorka z każdą stroną wciąga nas w wir wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Miejsce, w którym mieszka Zosia skrywa mroczną tajemnicę, ale okazuje się, że i rodziny pary bohaterów mają w tej historii swój udział. W wątki obyczajowe i sensacyjne wpleciono elementy słowiańskiej mitologii. Fatum przejawia się tutaj się jako nieuchronność pewnych wydarzeń wynikająca z naruszenia równowagi przez zapominanie o obowiązkach wobec bóstw i duchów.
“Ojciec nastoletniego Kamila zmusza rodzinę do wyjazdu na prowincję, gdzie ma prowadzić badania w wiosce, w której od dziesięcioleci nie przychodzą na świat chłopcy.
W jaki sposób tragiczne wydarzenia sprzed ponad stu lat mogą wpływać na mieszkańców nadodrzańskiej wioski? Do czego prowadzą rodzinne tajemnice skrzętnie zamiatane pod dywan? Czy rodzące się pierwsze młodzieńcze uczucie ma szansę odmienić losy Kamila i Zosi? Czy młodym uda się rozwikłać sekret i wyjść z tego cało?
Odpowiedzi ukrytych na dnie Odry strzegą demony znane ze słowiańskiej mitologii łaknące sprawiedliwości.” [waspos.pl]
Miłym akcentem jest umiejscowienie domu rodzinnego Kamila w Jaworznie. Uwagę przykuwa przepiękna okładka, która dobrze oddaje charakter opowieści.
Dzięki wsparciu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025, biblioteka szkolna wzbogaciła się o kilkaset nowych tytułów, które już teraz czekają na uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Zakupione książki to głównie nowości wydawnicze, w tym powieści (young adult, kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe), poradniki, literatura popularnonaukowa i książki rozwijające umiejętności miękkie.
Cieszymy się, że możemy wspólnie budować przestrzeń, w której nauka i pasja do książek idą w parze. Nowości dostępne są już w bibliotece – serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzin i wypożyczania!
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, osobom, które wypełniły ankietę przed zakupem, a także uczniom, którzy tak chętnie pomagali przy układaniu nowych zbiorów. Na zdjęciach możecie zobaczyć naszych uczniów przy pracy, przy okazji szukających pierwszych inspiracji do czytania.
Do zobaczenia w bibliotece!
Fot. Krzysztof Pilecki, udział w sesji wzięli uczniowie klas 3bT5 i 5bTE.
DH
“Wojenka : o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdalena Grzebałkowska – poruszająca opowieść o utracie i dorastaniu
W ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym zagościła książka Magdaleny Grzebałkowskiej “Wojenka o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”, która skradła serca wielu czytelników. Historia, którą opisuje autorka to publikacja w której porusza ważne tematy społeczne i emocjonalne. Książka opowiada historię dzieci, które nagle znalazły się w sytuacji gdzie musiały dorosnąć i zmierzyć się z realiami życia na które wcześniej nie były przygotowane. W obliczu różnych kryzysów rodzinnych i społecznych ich dzieciństwo zostało brutalnie przerwane. Autorka w mistrzowski sposób ukazuje, jak skomplikowane są relacje międzyludzkie i jak wiele z nich potrafi wpłynąć na nasze życie. Czytelnik zostaje wciągnięty w świat bohaterów, którzy zmagają się z bólem utraty, brakiem bezpieczeństwa i koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Dzięki poruszającym opisom i głęboko zarysowanym postaciom, łatwo można poczuć się blisko ich emocji i zrozumieć ich ból oraz pragnienia. “Wojenka o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” to historia o traumie, sile, nadziei i wewnętrznej walce. Autorka z dużą wrażliwością prowadzi czytelnika, uświadamiajając mu, że nawet w najtrudniejszych chwilach można znaleźć wyjście z sytuacji, która jest ciężka i trudna.
Reakcje krytyków są jednogłośne :
- to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć nie tylko świat dzieci, ale również proces dorastania i walki z przeciwnościami losu.
- książka już zdobyła uznanie wśród czytelników, a jej popularność rośnie z każdym dniem. Jest to pozycja, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci, skłaniając do głębszej refleksji nad światem i jego wyzwaniami.
Książkę zakupiono z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 Priorytet 3. i jest dostępna w naszych zbiorach. Polecamy.
AK
Lekcja empatii i zaangażowania: spotkanie z założycielką Fundacji „Koty z Kociej”
Fundacja „Koty z Kociej” już od dziesięciu lat pomaga bezdomnym i wolnożyjącym kotom z terenu Jaworzna. 14 listopada 2024 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole jedną z założycielek i prezeskę fundacji – Panią Katarzynę Pokutę, która podczas spotkania z uczniami opowiedziała o zasadach organizowania działań charytatywnych i wolontariatu na rzecz zwierząt, dzieląc się swoją pasją i doświadczeniem.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 3cT6 i 4bT6 wraz z wychowawcami oraz uczniowie i nauczyciele zainteresowani tematyką. Było ono nie tylko wartościową lekcją empatii, ale także praktycznym spojrzeniem na organizowanie inicjatyw społecznych, które inspirują młodych ludzi do działania. W ramach doradztwa zawodowego uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega proces zakładania fundacji, organizowania zbiórek publicznych i prowadzenia działań przez organizację pozarządową.
Szczególnie trafny jest wpis na stronie internetowej Fundacji: „Wszyscy jesteśmy zabiegani, brakuje nam czasu, a wystarczy zwolnić na chwilę, rozejrzeć się i sprawdzić czy pod nogami nie przebiega kocia istotka potrzebująca pomocy.” Słowa te doskonale oddają ideę działalności charytatywnej i przypominają o wrażliwości, jaką każdy z nas może okazać w codziennym życiu, ale też o naszej sprawczości.
Spotkanie zorganizowano w ramach działań biblioteki szkolnej, w której realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Rozmowę z Panią Katarzyną Pokutą poprowadziły uczennice klasy 4bT6.
15 października w naszej szkole miała miejsce debata na temat sztucznej inteligencji “AI szansa czy zagrożenie?”. Zaproszeni goście oraz uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat możliwości, ale też obaw dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji.
W szkolnej bibliotece dla zainteresowanych tematem mamy świetną propozycję Aleksandry Przegalińskiej, doktor w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie pracującą w Center for Collective Intelligence Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie. Pozycja ma lekką formę dialogu prowadzonego przez Pawła Oksanowicza.
W książce poruszono takie tematy jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w dziedzinach zdrowia, finansów, wojskowości, usług publicznych, transportu (pojazdy autonomiczne), wpływ AI na opinię publiczną, możliwości manipulacji medialnych, a także systemy kontroli społecznej, jak np. w Chinach. Interesująco omówiono możliwe dalsze scenariusze rozwoju, a całość wzbogacają komentarze ekspertów.
Książkę zakupiono z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 Priorytet 3.
Wojna widziana oczami dziecka. Dzieci wywiezione na Syberię, pracujące w tajdze, zamknięte w gettach, cierpiące głód. Dzisiaj świadków tych wydarzeń jest już coraz mniej, lecz ich świadectwa zawarły w swoich książkach Monika Odrobińska i Magda Łucyan. Autorka “Dzieci getta” zwraca uwagę, jaka przepaść dzieliła świat przed 1 września 1939 roku i po tej dacie: “Może dzięki temu niektórym otworzą się oczy? Może dobitniej zrozumieją, jak łatwo i szybko potrafi zmienić się świat, odwrócić się bieg historii?”
Są to książki opowiadające o wstrząsających wydarzeniach, o oczekiwaniu na rodzica, który wróci z jednym sucharkiem. Książkę Magdy Łucyan zamykają słowa Zofii Lubińskiej-Rosset: “Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny.”
Książki zakupiono z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Czy wiedziałeś, że w czasie II wojny światowej w obozie Ravensbruck funkcjonowała drużyna harcerska? Tworzyły ją więźniarki, przedwojenne harcerki. Działając zgodnie z harcerskim etosem, niosły pomoc innym. O tych niezwykłych kobietach można przeczytać w książce Anny Kwiatkowskiej-Biedy, która jest dostępna w naszej bibliotece dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Drugą pozycją, którą serdecznie polecamy jest relacja z podróży z 1934 roku autorstwa Bernarda Newmana pt. ” Rowerem przez IIRP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Jest to porywający i pełen humoru reportaż z niezwykłej wyprawy rowerowej pewnego Brytyjczyka, który okazał się być szpiegiem (!). Poniżej krótki fragment książki:
“Nazwa Polski wywołuje wiele skojarzeń. Niektórym przypominają się niewygodny “korytarz ” i międzynarodowe komplikacje. Sentymentaliści z zachwytem rozwodzą się nad romantyczną i tragiczną polską historią. Radykałowie myślą o Polsce jako o bastionie Europy broniącym przed bolszewizmem. Ale gdy zamknę oczy i myślę o Polsce, nie widzę ani “korytarzy”, ani Piłsudskich, ani też maszerujących wojsk, tylko dwa obrazy. O jednym raz już wspomniałem — rząd kobiet kopiących ziemniaki na polu na ogromnej równinie. O drugim pisałem wielokrotnie — parterowa drewniana chata i dym uchodzący spod okapu”.